Τρομερό παιχνίδι παίχτηκε στο ΟΑΚΑ μεταξύ Παναθηναϊκού και Βίρτους Μπολόνια για την ένατη αγωνιστική της Euroleague, στο πλαίσιο της δεύτερης διαβολοβδομάδας της διοργάνωσης. Οι «πράσινοι» έφτασαν στην τρίτη νίκη τους στη διοργάνωση, καθώς επικράτησε με σκορ 88-85 της Βίρτους Μπολόνια στην παράταση.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν είναι πολύ μακριά από την πρώτη οκτάδα, αφού η όγδοη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ, έχει 5-4, ενώ αν εξαιρεθεί η Φενέρμπαχτσε, που έχει ρεκόρ 8-1, οι τέσσερις δεύτερες, ο Ολυμπιακός, η Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μονακό, έχουν ρεκόρ 6-3.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε για μια νίκη ψυχολογίας, αφού την προηγούμενη εβδομάδα διασύρθηκε στην Κωνσταντινούπολη, χάνοντας 30 πόντους από τη Φενέρ. Προηγήθηκε 62-55 λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά αυτό ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του. Ο Μίλος Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Λι, που επιχείρησε να κάνει το θαύμα αμέσως μετά, βρήκε στεφάνη.

Στην παράταση οι δύο ομάδες βρέθηκαν στην ισοπαλία τρεις φορές. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο καταλύτης, με 26 πόντους, ενώ μείζονα ρόλο έπαιξαν τα μόλις εφτά λάθη που έκανε ο Παναθηναϊκός σε 45 λεπτά παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76. Η παράταση: 88-85
Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 18, Λι 15, Παπαγιάννης 2, Γουίλιαμς 26, Γ. Καλαϊτζάκης 1, Μπέικον 14, Πονίτκα 2, Γκουντάιτις 10.
Βίρτους Μπολόνια (Σ. Σκαριόλο): Κορντινιέ, Παγιόλα 2, Μπακό 2, Τζαϊτέ 20, Λούντμπεργκ 14, Χάκετ 11, Μίκι 5, Γουίμς, Οτζελέγε 19, Τεόντοσιτς 12.